„Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER), съфинансиран от програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021-2027) на Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на  автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската комисия. Европейският съюз или Европейската комисия не носят отговорност за тях.

ЛГБТИ – Новата медийна мишена вместо ромите? (Образът на малцинствените и уязвимите групи в българските медии)

Настоящият доклад е създаден като основа за мониторинг на съдържанието на тринайсет български медии, настъпил в периода – януари 2023 г. Мониторингът търси образа на малцинствените и уязвимите групи и използването на речта на омразата в медиите. Наблюдението и анализът на резултатите от него са установени в рамките на проект „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвимите общности в България за противодействие на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъците“ (EQUALTOGETHER), финансиран от низкия съюз.

Автор: доц. д-р Иво Инджов, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, консултант към Сдружение „Организация Дром“.

Доклад на български език  Резюме на английски език

 

ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА ОТ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ И РЕЧТА НА ОМРАЗА В БЪЛГАРИЯ

Настоящата публикация е заключителният доклад по проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България за противодействие на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъците (EQUALTOGETHER)

Автор: Красимир Кънев, Български хелзинкски комитет

 

БЯЛА КНИГА: МЕРКИ ЗА БОРБА С ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА ОТ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ И РЕЧТА НА ОМРАЗА 

Автор Красимир Кънев, 2024. С приноса на партньорските организации.

Публикувайте формулираните проблеми и мерките за борба с престъпленията от омразата и речта на омразата в България на базата на констатациите, дискусиите и мненията по време на регионалните и националните застъпнически срещи, в рамките на проекта „Укрепване на ролите на гражданските организации на уязвимите общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъците (РАВНО ЗАЕДНО)

БЯЛА КНИГА: МЕРКИ ЗА БОРБА С ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА, МОТИВИРАНИ ОТ ПРИСТРАСТНОСТ И РЕЧ НА ОМРАЗАТА

Автор Красимир Кънев, 2024 г. С участието на партньорски организации

Видеото е резултат от работилницата със студенти от Факултета по журналистика и масови комуникации (ФЖМК), II курс, специалност „Радио“ и журналисти от „Свободна Европа“, на тема: „Журналистика в социални медии. Човешки права и език на омразата“, в рамките на проекта „EQUALTOGETHER”. Задачата беше да се открои темата за човешките права и опасността и последствията от използването на езика на омраза в актуалната българска действителност. Студентите бяха запознати с правната рамка на българския Наказателен кодекс, по отношение използването на език на омраза и дискриминационни практики, както и с най-наболелите случаи от Кюстендил и Видин от 2023 г. Виж повече тук (https://nohate.bghelsinki.org/bibliot…. Беше обсъден и случаят на Михаил Стоянов – убитият по хомофобски мотиви студент по медицина. Виж повече тук: https://nohate.bghelsinki.org/multime… Студентите предложиха темите на видеата, участваха в написването на сценариите, подбора на кадри, интервю и заснемането на видеото в колаборация с журналистите от „Свободна Европа“ . Идея и реализация на видеото: Милена Шопова Павел Стоев Божидар Иванов Илиян Ружин Милена Димитрова Специални благодарности на доц. Жана Попова, ФЖМК, СУ „Св. Кл. Охридски“, катедра „Радио и телевизия“. Събитието е част от проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER).

Видеото е резултат от работилницата със студенти от Факултета по журналистика и масови комуникации (ФЖМК), II курс, специалност „Радио“ и журналисти от „Свободна Европа“, на тема: „Журналистика в социални медии. Човешки права и език на омразата“ в рамките на проекта „EQUALTOGETHER”. Задачата беше да се открои темата за човешките права и опасността и последствията от използването на езика на омраза в актуалната българска действителност. Студентите бяха запознати с правната рамка на българския Наказателен кодекс, по отношение използването на език на омраза и дискриминационни практики, както и с най-наболелите случаи от Кюстендил и Видин от 2023 г. Вижте повече тук: https://nohate.bghelsinki.org/bibliot… Беше обсъден и случаят на Михаил Стоянов – убитият по хомофобски мотиви студент по медицина. Виж тук: https://nohate.bghelsinki.org/multime… Студентите предложиха темите на видеата, участваха в написването на сценариите, подбора на кадри, интервю и заснемането на видеото в колаборация с журналистите от „Свободна Европа“ – Илиян Ружин и Боян Тончев. Идея и реализация на видеото: Мадлен Владимирова Мария Вълева Боян Тончев Илиян Ружин Милена Димитрова Специални благодарности на доц. Жана Попова, ФЖМК, СУ „Св. Кл. Охридски“, катедра „Радио и телевизия“. Събитието е част от проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER).

Омразата може да започне от една дума. А какво се случва когато думата е изписана върху стена и край нея минаваме всеки ден? Този октомври се опитахме да променим края на тази история. Като изпишем „уважение“ вместо „омраза“. Дали като пренапишем буквално стените на града, ще можем да променим и начина, по който се чувстваме в него? Опитахме да отговорим на този въпрос заедно с ученици и студенти и София Графити Тур. Графити работилница „Изкуство вместо език на омраза“ текст: Дарина Узунова видео реализация: Ралица Каменова

*Видеото е част от проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER).

 

Проектът е съфинансиран от програмата на Европейския съюз „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021 – 2027). Изразените възгледи и мнения обаче са само на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската комисия. Европейският съюз или Европейската комисия не носят отговорност за тях.