Ромите oт Векове очароват другите народи с номадския си начин на живот, с безграничната си артистичност и вярност на себе си. А буйните им коси, женствените им блузи, дългите им широки поли и рокли и шокиращо ярките им аксесоари се превръщат едва ли не в самата същност на модата.
Именно от тази ромска ултра женственост, съчетана с дух на свободолюбие, се вдъхновява прочутият в цял свят френски моделиер Сен Лоран, който през седемдесетте години на миналия век създава незабравимата си колекция с ромски мотиви. А не по-малко прочутата френска актриса Катрин Деньов пък се доверява единствено на него изцяло за облеклото си.
Каквито и тенденции да се наблюдават в световната мода, ромският стил никога не изчезва от нея. Списанията по целия свят се надпреварват да пишат за вечното му завръщане на модните подиуми, включително и за особената му привлекателност през новия 21. век.
Най-пресен пример за това е организираното от ромската фондация C.R.I.S.S. модно ревю на сцената на театър в Букурещ на 30 януари 2003г, на което 10 манекенки демонстрират красотата на 35 тоалета в ромски стил – с тяхната пищност, живи цветове, широки и остри яки и т. н. А появата на подиума на ромка в булчинска рокля – бяла, със златни орнаменти и с бижута в косите и по ръкавите, предизвиква най-възторжени аплодисменти.
Истинската женственост и изкованата от хилядолетия представа за нея в прародината на ромите Индия действително никога не могат да бъдат демоде.
Доказва го и една от новите колекции на прочутата модна дизайнерка Ана Сю от Ню Йорк, която също е вдъхновена от ромската култура. В нея тя смесва с впечатляващо въображение ромското със стила рококо в живописта от 18. век. За творческия си избор Сю казва: „Пленена съм от историята на ромската миграция, започнала от Индия и стигнала до Турция, Египет, Централна Европа и даже до Франция и Испания. Особено ми е интересно как ромската култура присвоява елементи от много други култури, като в същото време си остава неповторима.“
Ана Сю осъвременява използваните в историческото минало корсети, камизолки, фусти и тюрнури и ги съчетава с ориенталски елементи – колани с мъниста, украсени сандали, колиета или кована ромска бижутерия. Нейният буmuk в Ню Йорк е бохемска бърлога със скромни размери, върху чиито виолетови стени са поставени психоделични постъри. Открит през 1992 година, той е чудесно място за представяне на създадените от нея с най-високо качество тоалети, за които тя използва нови тъкани и множеството малки, неочаквани детайли – вид ретро предизвикателство. Човек може да си представи ужаса на нейните шивачки, когато трябва да се справят с плетени тъкани, пискюли, зигзагообразни ленти от кадифе и платове с промушени панделки.
Роклите на Сю струват между 200 и 500 долара. Най-скъпите са с дантели в бледо лилаво или бежово, с кадифени връзки и пайети. Сред клиентите на Сю са такива знаменитости като кинозвездите Никол Кидман, Кристина Ричи, Къртни Лав, Мадона, Шер, Джанет Джаксън, Дрю Баримор. А дизайнерският й ентусиазъм припомня ерата на хипитата.
Ана Сю проявява интерес към модата още в детството си. Завършва гимназия в Детройт, а през 1970 се премества В Ню Йорк и се записва в училище за дизайнери. Тук среща прочутия днес фотограф Стивън Майсъл, с когото правят снимки за модни списания. ДВе години по-късно експериментира с ретро стила. Кариерата й се устремява нагоре през 1980, когато участва с шест костюма в Нюйоркското шоу на бутиците и получава за тях големи поръчки. Тогава именно слага началото на собствения си бизнес.
Днес женските и мъжките модни колекции на Ана Сю се продават в над 200 магазина В САЩ, в Европа и в Далечния изток, а в Япония буквално я боготворят като модистка.
Да, ромската женственост и красота покорява зрителите на модните ревюта наистина по целия свят.
По текст на Мелиса ДРАЙЪР