Застъпниците питаха за благоустрояването на махалите
Смяха се като разбраха, че общинските съветници получават за работата си по 100 лв на месец
Обучението на застъпниците по втория модул от програмата започна с препитване по наученото. Участниците отговаряха на въпроси, свързани с историята и културата на ромите. Преди това, те се представиха по-различно – с по няколко думи за рода си, за някой от най-известните му членове, така както е познат на ромите в града, в махалата. Николай Недев представи дядо си Кольо Шарата, а Венета говори за трите си деца, двете-висшисти, учат в чужбина. Дядо й Булгарията е известен музикант, цигулар. Ангел Карарадев, сливенски атлет, възпитаник на „Национална спортна академия”, с гордост говори за прадядовците си Ангел Тичалиев и Димитър Карарадев (Голумчо), Станимир Стоянов беше достатъчно да каже, че е внук на дядо Данко, известния ромски композитор и диригент…
Структура на Общинския съвет, функции, постоянни и временни комисии, групи съветници от различните политически сили, правилници, наредби, закон за местното самоуправление и общинската администрация, бяха темите, по които занимаваха застъпниците общинските съветници – Димитър Митев и Мария Григорова, председател на общинския съвет, Стела Костова, председател на комисията по образование, наука и вероизповедания. Те отговориха и на многобройните въпроси на трийсетината млади застъпници от Сливен и село Самуилово. Питаха ги за асфалтирането в Надежда, за осветлението в Никола Кочев и Самуилово, за възможности за лечение на болни хора, за „незаконните” къщи. Янко, Любчо, Гошо, Вичето, Мирослав искаха да знаят… И получиха подобаващ, аргументиран отговор на всеки от своите въпроси.
Стефани Димитрова
„Проект „Ромски застъпнически звена – обучени и овластени“ се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.“ – www.ngogrants.bg